Najśmieszniejszy dowcip

najsmieszniejszy dowcip

Poczucie humoru każdy z nas ma inne, ale faktem jest, że niektóre żarty śmieszą bardziej, inne mniej. A czy jest taki, o którym można by powiedzieć, że to najśmieszniejszy dowcip na świecie?

W świecie coraz bardziej zdominowanym przez ikonografiki i memy być może do lamusa odchodzą tradycyjne żarty-historyjki. Jeszcze -naście lat temu, a już na pewno -dziesiąt lat temu, dowcipy były drukowane w gazetach, a później przekazywane z ust do ust. Tylko kto dziś jeszcze drukuje gazety, kto czyta papierowe wydania, skoro wszyscy żyjemy w cyfrowym świecie? I czy w tym globalnym świecie internetu jest jeszcze miejsce na zwykłe dowcipy?

Czy każdy może być twórcą?

Dawno, dawno temu układaniem dowcipów parali się między innymi poecie, a ich żarty był publikowane w specjalnych rubrykach w przeróżnych czasopismach. Był to często rymowane fraszki, dłuższe lub krótsze. Warto wspomnieć choćby Jana Sztaudyngera, znanego poetę, fraszkopisarza. To on stworzył między innymi:

Jabłek nie jadam. Zmądrzałem.
Adam.

Myjcie się, dziewczyny,
Nie znacie dnia ani godziny.

Stare wino i młoda kobieta
To racjonalna dieta. Można na niej dożyć późnego wieku,
Lecz skąd wziąć zdrowia dla takiego leku.

Dzisiaj rymowanki wciąż pewnie powstają, jednak zalewani jesteśmy przede wszystkim memami, bo do ich tworzenia nie potrzeba wiele – jakieś zdjęcie, mała przeróbka i mem gotowy. Tylko czy któryś mem wygrałby w konkursie na najzabawniejszy dowcip na świecie?

Co jest najśmieszniejszym dowcipem?

W 2002 roku brytyjski psycholog Richard Wiseman opublikował wyniki badań, które nazwał LaughLab. W ramach projektu powstała strona internetowa, na której ludzie oceniali przesłane dowcipy. Cały eksperyment trwał ponad rok, a internauci przesłali i oceniali 40.000 dowcipów. Chcesz już pewnie wiedzieć, co wygrało…

Oto najśmieszniejszy dowcip na świecie:

Dwóch myśliwych idzie przez las i nagle jeden z nich traci przytomność. Ma wytrzeszczone oczy i niewyczuwalny oddech. Jego kolega wyciąga więc telefon i dzwoni na telefon alarmowy. Gdy ktoś odbiera, krzyczy w słuchawkę.
– Mój przyjaciel nie żyje! Co mam robić?
Operator próbuje opanować sytuację.
– Proszę się uspokoić. Pomogę panu. Przede wszystkim proszę się upewnić, że na pewno nie żyje.
W słuchawce zapada cisza, po czym słychać strzał w tle i zdyszany głos pyta:
– Dobra. Co teraz?

Śmieszny? Na pewno tak. Czy najśmieszniejszy? Cóż…

Trzeba pamiętać, że ten żart oceniany był w wersji anglojęzycznej, co jest niezwykle ważne. Spójrz:

Two hunters are out in the woods when one of them collapses. He doesn’t seem to be breathing and his eyes are glazed.  The other guy whips out his phone and calls the emergency services.  He gasps, “My friend is dead! What can I do?”.  The operator says “Calm down.  I can help.  First, let’s make sure he’s dead.”  There is a silence, then a shot is heard.  Back on the phone, the guy says “OK, now what?”

Cały urok tej wersji tkwi w grze słów. Otóż angielskie „make sure” oznacza „upewnić się” (tak jak w polskim tłumaczeniu), ale również „dopilnować, aby”. Widzisz, żart zyskał nowy wymiar. Czy teraz uważasz, że to faktycznie najśmieszniejszy dowcip na świecie?

Jesteśmy grupą przyjaciół, którzy lubią pisać o różnych rzeczach. A różnego rodzaju rankingi to nasza pasja.