Jeśli lubisz oglądać seriale akcji z lat 80. i 90., to zapewne znasz takie tytuły jak Cobra, Renegat, Airwolf, MacGyver, Drużyna Acapulco, Na wariackich papierach czy Żar tropików. Te produkcje zdobyły popularność dzięki ciekawym bohaterom, widowiskowym scenom i niebanalnym fabułom. Ale który z nich był najlepszy? Które seriale zapadły w pamięć?
Popularność seriali telewizyjnych lat 90. XX wieku wynikała z kilku czynników. Przede wszystkim, w tym okresie nastąpił znaczny wzrost liczby dostępnych kanałów telewizyjnych, co zwiększyło konkurencję między nimi i skłoniło producentów do oferowania bardziej atrakcyjnych treści, w tym coraz bardziej rozbudowanych seriali telewizyjnych.
Ponadto, w latach 90. nastąpiła zmiana kultury konsumpcyjnej, co spowodowało, że producenci zaczęli kreować nowe modele marketingowe, w tym też dla seriali telewizyjnych, dzięki czemu powstało więcej programów przeznaczonych dla szerokiej publiczności.
Wreszcie, technologiczny rozwój telewizji, w tym wprowadzenie nowych technologii, takich jak telewizja satelitarna czy telewizja kablowa, umożliwiło produkcję i dystrybucję większej liczby programów na różnych kanałach, co pozwoliło na zwiększenie zainteresowania serialami telewizyjnymi.
Wszystkie te czynniki doprowadziły do tego, że lata 90. stały się okresem rozkwitu seriali telewizyjnych i wpłynęły na to, że wiele z nich stało się ikonami popkultury, a niektóre z nich wciąż cieszą się popularnością do dzisiaj. A oto top3 w subiektywnym rankingu.
MacGyver – miejsce 1.
„MacGyver” to amerykański serial przygodowy z przełomu lat 80-tych i 90-tych, w którym główny bohater, MacGyver (grany przez Richarda Deana Andersona), jest agentem rządu i ekspertem od skomplikowanych zadań. MacGyver zawsze znajduje kreatywne sposoby rozwiązania problemów, korzystając z prostych przedmiotów i narzędzi, takich jak spinacze biurowe, żyletki, lub nawet gumki do żucia.
Ten serial to absolutnie hitowy, ikoniczny. Postać MacGyvera była wówczas synonimiem „mega złotej rączki”. Jeśli ktoś umiał naprawić, zrobić coś z niczego, mówiono wówczas, że „niezły z ciebie MacGyver”. Ba! W języku angielskim powstał czasownik to MacGyver – rozwiązać, wymyślić coś, naprawić coś.
I pytanie: kto wie jak MacGyver miał na imię? 🙂 Odpowiedź na końcu artykułu.
Na wariackich papierach – miejsce 2.
Na wariackich papierach to serial z lat 1985-1989, w którym główną rolę grała Cybill Shepherd. Była ona Maddie Hayes, byłą modelką i gwiazdą reklamową, która po stracie fortuny została współwłaścicielką agencji detektywistycznej Blue Moon Investigations. Jej partnerem był David Addison (Bruce Willis), bystry i dowcipny detektyw. Serial był połączeniem komedii romantycznej i kryminału, słynął z tego, że aktorzy często improwizowali na planie.
Jak widzisz, nawet taka gwiazda kina jak Bruce Willis swoje początki może mieć w serialu. Ten serial wyróżniał się inteligentnym dowcipem i wartką akcją i w doskonały sposób pokazywał, jak wyglądał początek lat 90.
Strażnik Teksasu – 3 miejsce.
Strażnik Teksasu to amerykański serial telewizyjny, który opowiada o przygodach Cordella Walkera, byłego żołnierza i obecnego strażnika teksaskiego. Walker walczy z przestępczością i niesprawiedliwością wraz ze swoim partnerem Jamesem Trivette’em i sędzią Alex Cahill. Serial łączy elementy westernu, akcji i dramatu, a także pokazuje wartości takie jak honor, przyjaźń i rodzina.
Serial, dzięki któremu Chuck Norris zdobył przeogromną popularność, a żarty o tym, co potrafi Chuck Norris były wszechobecne – bo Chuck Norrsi-Strażnik Teksasu potrafił wszystko. „Chuck Norris stoi szybciej niż ty biegasz”; „Chuck Norris potrafi podnieść krzesło, na którym siedzi”; „To nie naukowcy odkryli rozszczepianie się atomu – to Chuck Norris postanowił kopnąć z półobrotu najmniejszą rzecz na świecie.” Taki właśnie był (jest) Strażnik Teksasu.
A teraz odpowiedź 🙂 – MacGyver miał na imię Angus. Pasuje??
Last Updated 1 maja, 2023