Jesienne i zimowe wieczory mogą się strasznie dłużyć. Jak pokonać nudę? Prosta sprawa – wystarczy talia 52 kart . Oto 5 prostych, rodzinnych gier w karty na długie deszczowe dni.
Miejsce 5 – gra w wojnę
Gra się we dwie osoby – jedna przeciw drugiej. Gramy najczęściej tzw. małą talią, czyli od dziewiątek, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby w wojnę grać 52 kartami. Z pewnością rozgrywka będzie dłuższa.
Gra polega na wykładaniu po jednej karcie przez każdego gracza i sprawdzaniu, która z wyłożonych kart jest starsza (silniejsza). Ten, kto ma silniejszą kartę, zabiera obie. W przypadku wyłożenia takich samych kart (np. dwa walety) dochodzi do wojny. Gracze dokładają po jednej zakrytej karcie, a na nią kolejną odkrytą. Ten, kto ma starszą figurę, zbiera wszystkie karty. Całą grę wygrywa ta osoba, której udało się zdobyć wszystkie karty przeciwnika.
Miejsce 4 – gra w kuku
Rozdaj każdemu po trzy karty, a jednej osobie cztery. Ten, kto ma cztery, zaczyna i przekazuje jedną niepotrzebną kartę kolejnej osobie i tak w kółko. Celem tej gry jest uzbieranie trzech takich samych kolorów lub figur (np. trzy kiery, trzy ósemki). Gracz, który ma trzy takie same karty, krzyczy „kuku” i wygrywa.
Miejsce 3 – gra w świnie
Gramy całą talią bez jokerów. Karty należy rozłożyć na stole koszulkami do góry (czyli żeby nie było widać, co to za karta). Jedną kartę odkrywamy. Pierwszy gracz losuje kartę z rozsypanego stosu i może ją położyć na odkrytą kartę, o ile zgadza się kolor lub figura (np. na 5 karo można położyć inną 5 albo cokolwiek w karo). Jeśli karta nie pasuje, zatrzymuje ją w rękach. Po położeniu pasującej karty gracz kładzie na nią dowolną inną kartę, żeby była rotacja figur i kolorów. Gra kończy się w momencie, gdy jeden gracz nie będzie miał żadnych kart i nie będzie kart na stosie.
Miejsce 2 – gra w pana
Gra dla max. 4 osób, gramy talią od 9. Karty rozdajemy wszystkim po równo, a zaczyna ta osoba, która ma 9 kier (czerwień, serce). Gra polega na wykładaniu kart na stos, przy czym nie można wyłożyć karty młodszej niż ta na stosie. To znaczy, że do 10 można dołożyć inną 10 lub wyższe karty. Ten, kto nie może dołożyć karty w swojej turze (ma sama młodsze na ręku), pobiera ze stosu 3 karty. Wygra ten, kto pierwszy wyłoży wszystkie karty.
Miejsce 1 – gra w makao
Rozgrywka toczy się całą talią. Każdy gracz ma 5 kart, na stole kładzie się jedną kartę odkrytą, a reszta tworzy stos. Można dokładać tylko karty zgodne kolorem lub figurą. W grze w makao występują karty specjalne – 2 i 3 to wymóg pobrania tylu kart ze stosu, 4 to postój, walet żąda określonej figury, damę można położyć na wszystko, a król kier i pik wymuszają wzięcie 5 kart, asy z kolei zmieniają kolor. Ten, kto ma przedostatnią kartę w dłoni, musi krzyknąć „makao”, a po wyłożeniu ostatniej karty mówi „po makale” i wygrywa grę.
Last Updated 8 lutego, 2023