3 filmy z najwyższą oceną na IMDb

Zastanawialiście się kiedykolwiek, ile filmu powstało do tej pory? Milion? 10 milionów? Jak z tej masy wyłowić perełki? Wystarczy sięgnąć do specjalnych serwisów takich jak np. IMDb. Oto 3 najlepsze filmy wg IMDb.

Internet Movies Database (czyli po prostu IMDb) to ogromny serwis poświęcony filmom, serialom, aktorom, reżyserom itd. itd. Słowem – każdy kinoman powinien poznać ten portal. Najlepsze w nim jest to, że zarejestrowani użytkownicy – a jest ich ponad 80 milionów!!! – mogą wystawiać oceny w skali od 1 do 10. W ten sposób powstaje ranking filmów czy seriali.

Oto podium rankingu – 3 filmy z najwyższą notą w serwisie.

Mroczny Rycerz (prod. 2008)

Od kiedy Christopher Nolan wziął się za serię o Batmanie, seria ta przeszła absolutną metamorfozę. Z czasów, gdy były to filmy „komiksowe” nic już nie zostało. Batman stał się mroczny jak jego historia i jego przeciwnicy. Cała seria – od Batman: Początek po Mroczny Rycerz powstaje – zdobyła uznanie fanów i krytyków. Jednak prawdziwym majstersztykiem okazała się druga część, czyli Mroczny Rycerz. Christian Bale i nieodżałowany Heath Ledger wspięli się na wyżyny aktorstwa. Wystarczy wspomnieć, że Ledger otrzymał pośmiertnego Oscara za rolę Jokera (aktor zmarł, gdy film był jeszcze w postprodukcji).

Nota IMDb: 9,0.

Ojciec Chrzestny (prod. 1972)

Film Francisa Forda Coppoli to absolutna klasyka kina światowego. Jest to ekranizacja powieści o tym samym tytule, a autor książki – Mario Puzo – był współscenarzystą filmu. Ojciec chrzestny to historia mafijnego rodu Corleone, walczącego o wpływy w USA (szczególnie w Nowym Jorku).

Gwiazdorska obsada z Marlonem Brando jako Vito Corleone (rola nagrodzona Oscarem) czy Alem Pacino – następcą Vito. Wartka akcja, świetny scenariusz – aż dziwne, że ten film dostał wówczas tylko 3 Oscary.

Nota IMDb: 9,2.

Skazani na Shawshank (prod.1994)

I kolejna ekranizacja książki – tym razem za opowiadanie Stephena Kinga wziął się Frank Darabont, reżyser znany przede wszystkim z adaptacji powieści Kinga. Pierwszy tego typu film – właśnie Skazani na Shawshank – przyniósł mu uznanie krytyków i nominację do Oscara.

Akcja filmu toczy się w więzieniu Shawshank, w którym rządzi apodyktyczny Naczelnik Samuel Norton. Tam właśnie trafia Andy Dufresne – bankier, niesłusznie skazany na podwójne dożywocie (świetna rola Tima Robbinsa).

Co ciekawe, film nie zdobył żadnego Oscara (jedynie 7 nominacji) czy Złotego Globa, co może świadczyć o tym, że krytycy nie oceniali go tak wysoko, jak kinomani.

Nota IMDb: 9,3.

Czy oceny w serwisie IMDb są wiarygodne? Cóż, nota dla Skazanych na Shawshank to średnia wyciągnięta z ocen wystawionych dokładnie przez 2 659 122 użytkowników (stan na listopad 2022). Co prawda, ponad 40 tys. osób przyznało temu filmowi ocenę 1 (czyli najgorszą), ale chyba trzeba przyjąć, że to wyjątki potwierdzające regułę.

Czy to faktycznie 3 najlepsze filmy w historii kina? Hmm, pewnie ile gustów, tyle odpowiedzi.

Rankingi

Jesteśmy grupą przyjaciół, którzy lubią pisać o różnych rzeczach. A różnego rodzaju rankingi to nasza pasja.

View all posts by Rankingi →