piłka nożna mistrzowie

5 najlepszych mistrzów świata w piłce nożnej

Wielkimi krokami zbliża się koniec mistrzostw świata w Katarze. Na placu boju pozostały cztery drużyny, ale tylko dwie z nich zagrają w niedzielne popołudnie o Puchar Świata. Argentyna Messiego czy może Francja Mbappé? Który z tych wielkich piłkarzy przejdzie do historii? Która drużyna będzie wspominana przez kibiców w przyszłości? 

O tym dowiemy się dopiero za jakiś czas, korzystając jednak z okazji i wypełniając czas w oczekiwaniu na pierwszy gwizdek polskiego arbitra w wielkim finale, warto zerknąć w przeszłość i zastanowić się na nad tym, która złota reprezentacja była najlepsza? Która najsilniejsza? Która grała najładniejszą piłkę? Na przestrzeni lat mieliśmy kilku mistrzów, ale która z tych ekip zapadła w pamięć piłkarskim kibicom na dłużej? 

Zapraszamy na subiektywny ranking 5 najlepszych mistrzów świata w piłce nożnej:

5. Włochy 1938

Pierwsza reprezentacja, która obroniła tytuł. Pierwszy trener (ten rekord może wyrównać Didier Deschamps), który zdobył dwa tytuły mistrza świata – Vittorio Pozzo. Włosi grali wtedy bardzo nowoczesny a przede wszystkim skuteczny futbol, wygrywając nie tylko mundial, ale również IO w 1936. I nawet jeśli pierwszy tytuł w roku 1934 skażony był gospodarskim sędziowaniem, to triumf cztery lata później nie był już żadnym przypadkiem. Do dziś trwają spekulacje, czy gdyby w 1942 odbyły się kolejny turniej, Włochy znowu zostałyby mistrzami…

4. Niemcy 1954

Nasi zachodni sąsiedzi 4-krotnie zdobywali Puchar Świata, praktycznie za każdym razem wystawiając silne drużyny z gwiazdami światowego formatu. Rok 1974 i geniusz prawdziwego libero w postaci Franza Beckenbauera, rok 1990 i występ rekordzisty Lothara Matthäusa, 2014 i świetny turniej kwartetu Neuer – Lahm – Schweinsteiger – Muller. Jednak to chyba mistrzowska jedenastka z 1954 roku uchodzi za najlepszą. Może nie miała wybitnych piłkarzy, nie grała porywającego futbolu, ale być może osiągnęła coś innego – scementowała tożsamość Niemiec Zachodnich po latach międzynarodowego wykluczenia. Gol Helmutha Rahna w 84 minucie finału z Węgrami położył podwaliny pod kolejne sukcesy Die Mannschaft.     

Przeczytaj  5 najsłynniejszych prezydentów USA

3. Brazylia 1958

Pierwszy tytuł Brazylii. I Pelego! To nie on jednak był największą gwiazdą a Garrincha. Pomimo tego, że nie zdobył żadnej bramki to jego dryblingi, wzbudzały więcej niż aplauz. Wielu do dziś uważa go za fenomenalnego piłkarza, być może największego w historii. To wtedy też narodziła się słynna brasiliana, czyli ustawienie 4-2-4. Była to na ówczesne czasy rewolucyjna taktyka, umożliwiająca takiej drużynie jak brazylijska perfekcyjną grę w piłkę. 

2. Argentyna 1986

Jedno nazwisko-Diego Maradona. I wszystko jasne. To był jego mundial. To był jego triumf. Żaden zawodnik w historii nie dominował tak w trakcie mistrzostw świata. Kto z kibiców nie pamięta „ręki boga” czy też ikonicznej akcji przez pół boiska w ćwierćfinałowym starciu z drużyną Anglii? To wtedy narodziło się podwójne oblicze Maradony – piłkarskiego boga i oszusta w jednym. I być może najlepszy finał w historii Argentyna-RFN na stadionie w stolicy Meksyku. Z 2-0 na 2-2 i w końcu na 3-2, co ostatecznie pozwoliło Maradonie na podniesienie trofeum.

1. Brazylia 1970

Pięciokrotni zdobywcy mistrzostwa świata, rekordziści pod tym względem. Wtedy i obecnie. W 1970 roku Brazylia zdobyła tytuł po raz 3 i jako jedyna drużyna w historii dostała trofeum za triumf na własność. Co to była za ekipa!? Carlos Alberto, Gérson, Tostão, Rivelino, Pelé, Jairzinho. Toż to synonim najlepszej drużyny na świecie. W finale Brazylia nie pozostawiła złudzeń drużynie Włoch, wygrywając pewnie 4-1. Swój trzeci tytuł jako zawodnik (rekord!) zdobył Pele, ugruntowując swoją pozycję najlepszego zawodnika na świecie. Co ciekawe na kolejny tytuł przyszło Canarinhos czekać długie 24 lata…

Na koniec warto wspomnieć o być może najlepszej drużynie, jaka grała w finałach mistrzostw świata, a która nie zdobyła upragnionego trofeum. Na turniej w Szwajcarii w 1954 roku drużyny jechały po srebrny medal, złoto zarezerwowane było dla ekipy Węgier. Złota jedenastka, bo tak była określana, olśniewała. Reprezentacja, w której składzie grali tacy gracze jak Puskas, Hidegkuti, Bozsik, Kocsis, Czibor potrafiła roznieść na Wembley Anglię 6-3! To na Węgrzech biło wtedy serce futbolowego świata… I gdy wydawało się, że wszystko zmierza w przewidzianym kierunku, doszło do słynnego starcia z reprezentacją RFN nazwanego później „cudem w Bernie” i gola Rahna na 2-3. Jednak gdyby nie ten gol to…patrz punkt 4.

Przeczytaj  5 najtrudniejszych języków do nauki

Pewnie każdy z was może ułożyć taki ranking. Bo czemu nie!? Bo przecież to tylko zabawa! Choć jak mawiał klasyk „ze wszystkich rzeczy nieważnych piłka nożna jest najważniejsza”.

Rankingi

Jesteśmy grupą przyjaciół, którzy lubią pisać o różnych rzeczach. A różnego rodzaju rankingi to nasza pasja.

View all posts by Rankingi →