5 najlepszych mistrzów świata w piłce nożnej

piłka nożna mistrzowie

Wielkimi krokami zbliża się koniec mistrzostw świata w Katarze. Na placu boju pozostały cztery drużyny, ale tylko dwie z nich zagrają w niedzielne popołudnie o Puchar Świata. Argentyna Messiego czy może Francja Mbappé? Który z tych wielkich piłkarzy przejdzie do historii? Która drużyna będzie wspominana przez kibiców w przyszłości? 

O tym dowiemy się dopiero za jakiś czas, korzystając jednak z okazji i wypełniając czas w oczekiwaniu na pierwszy gwizdek polskiego arbitra w wielkim finale, warto zerknąć w przeszłość i zastanowić się na nad tym, która złota reprezentacja była najlepsza? Która najsilniejsza? Która grała najładniejszą piłkę? Na przestrzeni lat mieliśmy kilku mistrzów, ale która z tych ekip zapadła w pamięć piłkarskim kibicom na dłużej? 

Zapraszamy na subiektywny ranking 5 najlepszych mistrzów świata w piłce nożnej:

5. Włochy 1938

Pierwsza reprezentacja, która obroniła tytuł. Pierwszy trener (ten rekord może wyrównać Didier Deschamps), który zdobył dwa tytuły mistrza świata – Vittorio Pozzo. Włosi grali wtedy bardzo nowoczesny a przede wszystkim skuteczny futbol, wygrywając nie tylko mundial, ale również IO w 1936. I nawet jeśli pierwszy tytuł w roku 1934 skażony był gospodarskim sędziowaniem, to triumf cztery lata później nie był już żadnym przypadkiem. Do dziś trwają spekulacje, czy gdyby w 1942 odbyły się kolejny turniej, Włochy znowu zostałyby mistrzami…

4. Niemcy 1954

Nasi zachodni sąsiedzi 4-krotnie zdobywali Puchar Świata, praktycznie za każdym razem wystawiając silne drużyny z gwiazdami światowego formatu. Rok 1974 i geniusz prawdziwego libero w postaci Franza Beckenbauera, rok 1990 i występ rekordzisty Lothara Matthäusa, 2014 i świetny turniej kwartetu Neuer – Lahm – Schweinsteiger – Muller. Jednak to chyba mistrzowska jedenastka z 1954 roku uchodzi za najlepszą. Może nie miała wybitnych piłkarzy, nie grała porywającego futbolu, ale być może osiągnęła coś innego – scementowała tożsamość Niemiec Zachodnich po latach międzynarodowego wykluczenia. Gol Helmutha Rahna w 84 minucie finału z Węgrami położył podwaliny pod kolejne sukcesy Die Mannschaft.     

3. Brazylia 1958

Pierwszy tytuł Brazylii. I Pelego! To nie on jednak był największą gwiazdą a Garrincha. Pomimo tego, że nie zdobył żadnej bramki to jego dryblingi, wzbudzały więcej niż aplauz. Wielu do dziś uważa go za fenomenalnego piłkarza, być może największego w historii. To wtedy też narodziła się słynna brasiliana, czyli ustawienie 4-2-4. Była to na ówczesne czasy rewolucyjna taktyka, umożliwiająca takiej drużynie jak brazylijska perfekcyjną grę w piłkę. 

2. Argentyna 1986

Jedno nazwisko-Diego Maradona. I wszystko jasne. To był jego mundial. To był jego triumf. Żaden zawodnik w historii nie dominował tak w trakcie mistrzostw świata. Kto z kibiców nie pamięta „ręki boga” czy też ikonicznej akcji przez pół boiska w ćwierćfinałowym starciu z drużyną Anglii? To wtedy narodziło się podwójne oblicze Maradony – piłkarskiego boga i oszusta w jednym. I być może najlepszy finał w historii Argentyna-RFN na stadionie w stolicy Meksyku. Z 2-0 na 2-2 i w końcu na 3-2, co ostatecznie pozwoliło Maradonie na podniesienie trofeum.

1. Brazylia 1970

Pięciokrotni zdobywcy mistrzostwa świata, rekordziści pod tym względem. Wtedy i obecnie. W 1970 roku Brazylia zdobyła tytuł po raz 3 i jako jedyna drużyna w historii dostała trofeum za triumf na własność. Co to była za ekipa!? Carlos Alberto, Gérson, Tostão, Rivelino, Pelé, Jairzinho. Toż to synonim najlepszej drużyny na świecie. W finale Brazylia nie pozostawiła złudzeń drużynie Włoch, wygrywając pewnie 4-1. Swój trzeci tytuł jako zawodnik (rekord!) zdobył Pele, ugruntowując swoją pozycję najlepszego zawodnika na świecie. Co ciekawe na kolejny tytuł przyszło Canarinhos czekać długie 24 lata…

Na koniec warto wspomnieć o być może najlepszej drużynie, jaka grała w finałach mistrzostw świata, a która nie zdobyła upragnionego trofeum. Na turniej w Szwajcarii w 1954 roku drużyny jechały po srebrny medal, złoto zarezerwowane było dla ekipy Węgier. Złota jedenastka, bo tak była określana, olśniewała. Reprezentacja, w której składzie grali tacy gracze jak Puskas, Hidegkuti, Bozsik, Kocsis, Czibor potrafiła roznieść na Wembley Anglię 6-3! To na Węgrzech biło wtedy serce futbolowego świata… I gdy wydawało się, że wszystko zmierza w przewidzianym kierunku, doszło do słynnego starcia z reprezentacją RFN nazwanego później „cudem w Bernie” i gola Rahna na 2-3. Jednak gdyby nie ten gol to…patrz punkt 4.

Pewnie każdy z was może ułożyć taki ranking. Bo czemu nie!? Bo przecież to tylko zabawa! Choć jak mawiał klasyk „ze wszystkich rzeczy nieważnych piłka nożna jest najważniejsza”.